Local Rd. 11 over Trib. To Goodrich Creek
Fair Condition50 years old10 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.0s 0.8w Of Parker |
| Carries | Local Rd. 11 |
| Crosses | Trib. To Goodrich Creek |
| Coordinates | 38.31661, -95.00626 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 11.8 ft (3.6 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 55.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541071205320 |