Local Rd. 20 over Landers Creek
Good Condition47 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0w 0.4s Of Goodrich |
| Carries | Local Rd. 20 |
| Crosses | Landers Creek |
| Coordinates | 38.28076, -95.02828 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 112.9 ft (34.4 m) |
| Max Span | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 271.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541069005364 |