Local Rd. 66 over Trib. Little Osage River
Good Condition4 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 1.5w Of Blue Mound |
| Carries | Local Rd. 66 |
| Crosses | Trib. Little Osage River |
| Coordinates | 38.08143, -95.04048 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 114.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541069005628 |