Local Rd. 28 over North Sugar Creek
Fair Condition51 years old25 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Linn |
| Location | 2.0n 4.6e Of Centerville |
| Carries | Local Rd. 28 |
| Crosses | North Sugar Creek |
| Coordinates | 38.24752, -94.92932 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 390.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000541081105405 |