Fairview Rd.8.95 over Ninnescah River
Fair Condition48 years old13 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.0e 3.1s Of Arlington |
| Carries | Fairview Rd.8.95 |
| Crosses | Ninnescah River |
| Coordinates | 37.85297, -98.16031 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 96.5 ft (29.4 m) |
| Max Span | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 214.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 1982) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780731005961 |