Castleton Rd.28.70 over Trib North Ninnescah Riv
Good Condition46 years old166 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | At Castleton |
| Carries | Castleton Rd.28.70 |
| Crosses | Trib North Ninnescah Riv |
| Coordinates | 37.86853, -97.96566 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.5 ft (15.4 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 134.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1980 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 166 (2021) |
| Truck Traffic | 37% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751805940 |