Pleasant Val.28.02 over Trib. To Ninnescah River
Fair Condition54 years old13 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 0.3w 1.0s Of Castleton |
| Carries | Pleasant Val.28.02 |
| Crosses | Trib. To Ninnescah River |
| Coordinates | 37.85383, -97.97590 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 105.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751105960 |