Broadacres Rd.8.80 over Drain
Fair Condition47 years old66 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.2s 0.5w Of Castleton |
| Carries | Broadacres Rd.8.80 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.85127, -97.97692 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 58.1 ft (17.7 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 131.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 66 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780751005962 |