Castleton RD 29.85 over Trib North Ninnescah Riv
Fair Condition40 years old177 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.5e Of Castleton |
| Carries | Castleton RD 29.85 |
| Crosses | Trib North Ninnescah Riv |
| Coordinates | 37.86852, -97.94322 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 134.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2014) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 177 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780753805940 |