Irish Crk RD 29.90 over Drain
Good Condition75 years old21 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 1.5e 1.0n Of Castleton |
| Carries | Irish Crk RD 29.90 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.88315, -97.94278 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 54.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (2021) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780753905920 |