Castleton RD 30.80 over Crow Creek
Fair Condition68 years old12 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.3e Of Castleton |
| Carries | Castleton RD 30.80 |
| Crosses | Crow Creek |
| Coordinates | 37.86860, -97.92497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 55.1 ft (16.8 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 115.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780755805940 |