Mcnew RD 9.30 over Drain
Fair Condition60 years old1 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 2.5e 0.7s Of Castleton |
| Carries | Mcnew RD 9.30 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 37.85842, -97.92206 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 31.8 ft (9.7 m) |
| Max Span | 14.8 ft (4.5 m) |
| Deck Width | 23.3 ft (7.1 m) |
| Deck Area | 68.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000780757005947 |