Pleasant Val 30.80 over Crow Creek
Fair Condition69 years old3 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Reno |
| Location | 3.0s 8.0w Of Haven |
| Carries | Pleasant Val 30.80 |
| Crosses | Crow Creek |
| Coordinates | 37.85401, -97.92522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 44.3 ft (13.5 m) |
| Max Span | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Width | 21.7 ft (6.6 m) |
| Deck Area | 89.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (2021) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000780755805960 |