Ky 61 over I-264 EB On Ramps
Fair Condition40 years old24,463 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.20 Mi N Of Durrett LN |
| Carries | Ky 61 |
| Crosses | I-264 EB On Ramps |
| Coordinates | 38.18917, -85.72611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 169.3 ft (51.6 m) |
| Max Span | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 1135.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,463 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00341N |