I-65 over Grade LN
Fair Condition38 years old159,448 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 1.0 Mi S Of I-264 |
| Carries | I-65 |
| Crosses | Grade LN |
| Coordinates | 38.17861, -85.71972 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 126.6 ft (38.6 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 196.2 ft (59.8 m) |
| Deck Area | 2308.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 159,448 (2022) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00389N |