Freedom Way NB over I-264 & Ramps
Fair Condition41 years old6,705 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.3 Mi S Of Phillips Lane |
| Carries | Freedom Way NB |
| Crosses | I-264 & Ramps |
| Coordinates | 38.18972, -85.73833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 416.0 ft (126.8 m) |
| Max Span | 105.3 ft (32.1 m) |
| Deck Width | 57.4 ft (17.5 m) |
| Deck Area | 2,219 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,705 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 19 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00403N |