Freedom Way SB over I-264 & Ramps
Fair Condition38 years old6,705 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Jefferson |
| Location | 0.2 Mi S Of Phillips Lane |
| Carries | Freedom Way SB |
| Crosses | I-264 & Ramps |
| Coordinates | 38.18972, -85.74056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 490.2 ft (149.4 m) |
| Max Span | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 2704.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,705 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 18 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 056B00404N |