Ky-922 over Goose Creek
Fair Condition57 years old1,944 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .6 Mi N Of Jct Ky 1962 |
| Carries | Ky-922 |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 38.19333, -84.48361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 86.0 ft (26.2 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 241.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,944 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105B00052N |