Ky-922 over North Elkhorn Creek
Fair Condition35 years old1,944 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 2.7 Mi S- US 460 |
| Carries | Ky-922 |
| Crosses | North Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.18333, -84.48944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.3 ft (26.3 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 352.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,944 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00112N |