Mt Horeb RD over Goose Creek
Fair Condition76 years old100 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .85 Mi S Of Jct CR 5108 |
| Carries | Mt Horeb RD |
| Crosses | Goose Creek |
| Coordinates | 38.19361, -84.44667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 76.4 ft (23.3 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 114.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2006) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105C00029N |