Ky-32 over Davis Branch
Good Condition24 years old320 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | Ky- 32 50 Ft E Of Boyer |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Davis Branch |
| Coordinates | 38.39000, -84.51194 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 123.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 320 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00138N |