Burgess Smith RD over Eagle Creek
Fair Condition25 years old68 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.4 Mi S Jct Ky 32 |
| Carries | Burgess Smith RD |
| Crosses | Eagle Creek |
| Coordinates | 38.37528, -84.51944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 89.2 ft (27.2 m) |
| Max Span | 82.7 ft (25.2 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 201.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 68 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00109N |