SB I-75 over E Main ST Ext
Good Condition34 years old31,655 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .9 Mi S -us 460 @ Gtown |
| Carries | SB I-75 |
| Crosses | E Main ST Ext |
| Coordinates | 38.20278, -84.52889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 56.1 ft (17.1 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 328.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,655 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00119L |