Lemons Mill RD over Ns (cno&tp) System
Poor Condition55 years old2,404 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .5 Mi E-broadway-us 25 |
| Carries | Lemons Mill RD |
| Crosses | Ns (cno&tp) System |
| Coordinates | 38.20361, -84.54861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 110.2 ft (33.6 m) |
| Max Span | 66.6 ft (20.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 292.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,404 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105C00112N |