Mcclelland Circle over Elkhorn Creek
Fair Condition34 years old11,911 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | S. SE Jct US 62 |
| Carries | Mcclelland Circle |
| Crosses | Elkhorn Creek |
| Coordinates | 38.21111, -84.53917 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 283.1 ft (86.3 m) |
| Max Span | 95.5 ft (29.1 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 1139.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,911 (2021) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00116R |