Bridge ST over Ns (cno&tp) System
Poor Condition96 years old200 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 250 Ft E Of Martin King |
| Carries | Bridge ST |
| Crosses | Ns (cno&tp) System |
| Coordinates | 38.21667, -84.54833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 141.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (2006) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Railroad |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 105R00608N |