Ky-32 over Lytles Fork
Good Condition3 years old73 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 6.5 Mi East Of Ky-1688 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Lytles Fork |
| Coordinates | 38.36917, -84.66361 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 158.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73 (2020) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00156N |