Coppage RD over Lytles Fork
Fair Condition45 years old62 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.3 Mi. S Ky 32 |
| Carries | Coppage RD |
| Crosses | Lytles Fork |
| Coordinates | 38.37639, -84.64833 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 64.3 ft (19.6 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 132.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 62 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00057N |