Suterville RD over Lytles Fork
Fair Condition31 years old115 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .2 Mi-w. Jct Ky 32 |
| Carries | Suterville RD |
| Crosses | Lytles Fork |
| Coordinates | 38.36361, -84.66944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 94.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1995 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 115 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00085N |