Ky-32 over Long Lick Branch
Fair Condition43 years old337 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 4.8 Mi E Of Ky 1688 |
| Carries | Ky-32 |
| Crosses | Long Lick Branch |
| Coordinates | 38.35194, -84.65750 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 221.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 337 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 321 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105B00093N |