Locust Fork RD over Locust Fork
Fair Condition30 years old160 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 100 Ft. S. Of Jct Ky 32 |
| Carries | Locust Fork RD |
| Crosses | Locust Fork |
| Coordinates | 38.34250, -84.65889 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 142.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00089N |