Davis-turkey Foot over E Fk Eagle Creek
Fair Condition46 years old107 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | 1.7 Mi. S Ky 32 |
| Carries | Davis-turkey Foot |
| Crosses | E Fk Eagle Creek |
| Coordinates | 38.35500, -84.48667 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 40.4 ft (12.3 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 68.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 107 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00056N |