Locust Fork RD over Locust Fork
Good Condition28 years old160 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .5 Mi S Jct Ky 32 |
| Carries | Locust Fork RD |
| Crosses | Locust Fork |
| Coordinates | 38.33750, -84.66250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 52.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 160 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00099N |