Skinnersburg RD over Lytles Fork
Good Condition32 years old208 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Scott |
| Location | .9 Mi W Jct Ky 620 |
| Carries | Skinnersburg RD |
| Crosses | Lytles Fork |
| Coordinates | 38.32972, -84.62639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 60.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105C00080N |