La0483 over Creek
Poor Condition97 years old525 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.58 Mi. North Of US 171 |
| Carries | La0483 |
| Crosses | Creek |
| Coordinates | 31.73765, -93.65060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 72.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1929 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 525 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084303000103581 |