Us0171 over Drain
Good Condition20 years old5,228 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 3.2 Mi. North Of La 174 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Drain |
| Coordinates | 31.82797, -93.68350 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 194.9 ft (59.4 m) |
| Deck Area | 415.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,228 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250410421 |