La0174 over Bayou-san-patricio
Poor Condition49 years old1,099 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.44 M. E. Of US 171 |
| Carries | La0174 |
| Crosses | Bayou-san-patricio |
| Coordinates | 31.78220, -93.68690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 266.1 ft (81.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 867.8 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,099 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301120300441 |