La0174 over Bayou-san-patricio-relie
Fair Condition49 years old1,099 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .3 Mi East Of US 171 |
| Carries | La0174 |
| Crosses | Bayou-san-patricio-relie |
| Coordinates | 31.78191, -93.68900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 228.0 ft (69.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 743.6 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,099 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301120300301 |