Us0171 over Choctaw Bayou
Fair Condition64 years old4,790 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.1 Mi. North Of La 174 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Choctaw Bayou |
| Coordinates | 31.79545, -93.69260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 497.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,790 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300250408322 |