Us0171 over Choctaw Creek
Good Condition20 years old5,228 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.1 Mi. North Of La 174 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Choctaw Creek |
| Coordinates | 31.79481, -93.69240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 639.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,228 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250408321 |