La0006 over Edmonson Creek
Fair Condition76 years old5,277 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 1.3 Mi East Of La 476 |
| Carries | La0006 |
| Crosses | Edmonson Creek |
| Coordinates | 31.53708, -93.53960 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 338.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,277 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084300340211581 |