La0476 over Negreet Creek
Good Condition28 years old1,731 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.8 Mi North Of La 191 |
| Carries | La0476 |
| Crosses | Negreet Creek |
| Coordinates | 31.49730, -93.56100 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 492.9 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,731 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084301500202811 |