La0474 over Dry Creek
Fair Condition70 years old1,105 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 6.70 Mi East Of La 191 |
| Carries | La0474 |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 31.44273, -93.47598 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 429.4 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,105 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084301200101091 |