Anthony RD over Dry Creek
Good Condition40 years old130 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | Anthony Road |
| Carries | Anthony RD |
| Crosses | Dry Creek |
| Coordinates | 31.45646, -93.48270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 117.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 130 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084331273932891 |