Us0171 over Midkiff Creek
Good Condition22 years old2,726 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 0.98 Mi. North Of La 474 |
| Carries | Us0171 |
| Crosses | Midkiff Creek |
| Coordinates | 31.45726, -93.45660 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Area | 680.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,726 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 084300250209181 |