La0191 over Salter Creek
Good Condition47 years old1,566 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 4.6 Mi North Of La 476 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Salter Creek |
| Coordinates | 31.45052, -93.64260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 170.9 ft (52.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 552.3 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,566 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320127191 |