La0191 over Carter-creek
Good Condition50 years old1,650 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .6 Mi North Of La 476 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Carter-creek |
| Coordinates | 31.46694, -93.58770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,650 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320123181 |