La0191 over Negreet-creek
Fair Condition50 years old2,391 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | .05 Mi North Of La 476 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Negreet-creek |
| Coordinates | 31.46430, -93.57920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 132.9 ft (40.5 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 433.4 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,391 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320122591 |