La0191 over Bayou Lanana
Fair Condition58 years old1,210 vehicles/day
Location
| State | Louisiana |
| County | Sabine |
| Location | 2.13 Mi. North Of La 6 |
| Carries | La0191 |
| Crosses | Bayou Lanana |
| Coordinates | 31.51538, -93.65190 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.0 ft (107.3 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1083.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,210 (2021) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 084304320133351 |