US 29 NB over Little Patuxent River
Fair Condition55 years old73,292 vehicles/day
Location
| State | Maryland |
| County | Howard |
| Location | 1.62 Miles S Of Md 175 |
| Carries | US 29 NB |
| Crosses | Little Patuxent River |
| Coordinates | 39.20432, -76.85796 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 501.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 73,292 (2009) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 100000130012011 |